ΕΦΗΒΕΙΑ ΚΑΙ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΔΙΑΠΑΙΔΑΓΩΓΙΣΗΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΤΡΑΝΟΒΑΛΤΟΥ

Πραγματοποιήθηκε τηνΠέμπτη16 Μαρτίου 2023 επίσκεψη ομάδας από το Κέντρο Υγείας Σερβίωνμε σκοπό την ενημέρωση των μαθητών πάνω σε θέματα σχετικά με την εφηβεία και τη σεξουαλική διαπαιδαγώγηση. Την ομάδα αποτελούσαν οι κυρίες Γιαννίκογλου Ευγενία και Μπάκανου Κωνσταντία, επισκέπτριες υγείας στο Κέντρο Υγείας Σερβίων και ο νοσηλευτής Πάλπανης Ιωάννης.
Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν μια ολοκληρωμένη, αναλυτική, άρτια δομημένη παρουσίασηκαι να πάρουν απαντήσεις σε θέματα που τους προβληματίζουν.
Η ενημέρωση έθιξε πολλά σημαντικά θέματα, όπως η πρόληψη, η αντισύλληψη, οι αλλαγές που συμβαίνουν στο σώμα των κοριτσιών αλλά και των αγοριών. Τα θέματα που παρουσιάστηκαν κράτησαν αμείωτο το ενδιαφέρον των μαθητών.
Στη συνέχεια ακολούθησε συζήτηση και απαντήθηκαν όλα τα ερωτήματα που τέθηκαν.
Το σχολείο μας ευχαριστεί το ΚΕΝΤΡΟ ΥΓΕΙΑΣ ΣΕΡΒΙΩΝ και εύχεται καλή δύναμη στο σημαντικό έργο που επιτελεί.