WEBEX σύνδεσμοι

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΤΣΙΜΟΠΟΥΛΟΥ Webex_ tsimopoulou patsimopou@sch.gr
ΚΩΣΤΑΣ ΧΑΤΖΗΝΑΣ Webex_xatzinas kxatzinas@sch.gr

Εσωτερικός Κανονισμός Γυμνασίου Τρανοβάλτου

Πατήστε στο σύνδεσμο που ακολουθεί για να διαβάσετε τον κανονισμό:

Εσωτερικός Κανονισμός Γυμνασίου Τρανοβάλτου

ΑΓΙΑΣΜΟΣ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΜΟΝΑΔΩΝ ΤΡΑΝΟΒΑΛΤΟΥ (11.09.2023)

Με τον καθιερωμένο αγιασμό που τέλεσε ο πατήρ Ευάγγελος Σκετόπουλος το πρωί της Δευτέρας 11 Σεπτεμβρίου στον προαύλιο χώρο του Δημοτικού Σχολείου Τρανοβάλτου, ξεκίνησε και επίσημα η νέα σχολική χρονιά 2023-2024.

Η σεμνή τελετή πραγματοποιήθηκε παρουσία μαθητών και των κηδεμόνων τους, των διευθυντών του Δημοτικού σχολείου (Ιωάννας Τζουκοπούλου) και του Γυμνασίου (Απόστολου Παρματά) και των διδασκόντων καθηγητών/τριων και δασκάλων, καθώς και της Υπεύθυνης της σχολικής μονάδας του Νηπιαγωγείου (Θάλειας Θεοδωροπούλου).

Επιπλέον, παρέστησαν και απηύθυναν και σύντομες ομιλίες η Πρόεδρος Μικροβάλτου (Μαρία Βέττα), ο Πρόεδρος Τρανοβάλτου (Αχιλλέας Ντόβολης) και ο Αντιδήμαρχος περιοχής Καμβουνίων (Θωμάς Βητόπουλος).

ΣΕΠ

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΩΝ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΩΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ: ΣΕΠ
Στο πλαίσιο των ενημερωτικών συναντήσεων που διοργανώνονται από το σχολείο μας πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 25 Απριλίου 2023 ενημερωτική συνάντηση του κ. Τιάκα Ιωάννη συμβούλου Επαγγελματικού Προσανατολισμούαπό το γραφείο Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού της Διεύθυνσης Δ/θμιας Εκπαίδευσης Κοζάνης, με τους μαθητές του Γυμνασίου Τρανοβάλτου.
Κατά τη διάρκεια της συνάντησης αυτής οι μαθητές παρακολούθησαν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον τον κ. Τιάκα να αναλύει τις σπουδές και τη φυσιογνωμία πανεπιστημιακών σχολών και τμημάτων.Δόθηκαν πληροφορίες σχετικά με τις σπουδές, τα επαγγέλματα και την αγορά εργασίας. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για τις εναλλακτικές εκπαιδευτικές και επαγγελματικές τους επιλογές. Γενικό ή Επαγγελματικό Λύκειο; Ποιες οι διαφορές τους; Ποια είναι η κατάλληλη επιλογή, αν θέλω να γίνω μηχανικός; Είναι μερικές μόνο από τις ερωτήσεις που τέθηκαν. Η ενημερωτική αυτή συνάντηση υπήρξε ιδιαιτέρως διαφωτιστική για τους μαθητές τού Σχολείου, εν όψει των κρίσιμων αποφάσεων που θα κληθούν να λάβουν για το μέλλον τους.
Το σχολείο μας ευχαριστεί δημόσια την Διεύθυνση Δ/θμιας Εκπαίδευσης Κοζάνης και το Γραφείο Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμούγια την ιδιαίτερα χρήσιμη ενημέρωση και εύχεται καλή δύναμη στο σημαντικό έργο που επιτελούν.

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΗ ΑΙΜΟΔΟΣΙΑ

Πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 5 Απριλίου 2023 επίσκεψη των νοσηλευτριών του Κέντρου Υγείας Σερβίωνκ.Καζαντζίδου και κ. Φουντουκίδου, στο σχολείο μας προκειμένου να ενημερωθούν οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί σε θέματα σχετικά με την εθελοντική αιμοδοσία.
Οι μαθητές ενημερώθηκαν για την σπουδαιότητα και την αναγκαιότητα της εθελοντικής αιμοδοσίας στην Ελλάδα .
Στη συνέχεια ακολούθησε συζήτηση και απαντήθηκαν όλα τα ερωτήματα που τέθηκαν.
Το σχολείο μας ευχαριστεί δημόσια την κ. Καζαντζίδου και την κ.Φουντουκίδουγια την ενημέρωση και εύχεται καλή δύναμη στο σημαντικό έργο που επιτελούν.

ΕΥΧΕΣ ΓΙΑ ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Οι μαθητές-τρίες της Β΄και Γ΄Γυμνασίου στο μάθημα της Πληροφορικής δημιούργησαν ψηφιακές κάρτες για να στείλουν τις ευχές τους για το Πάσχα. Στη συνέχεια ψήφισαν την καλύτερη κάρτα για δημοσίευση.

ΕΦΗΒΕΙΑ ΚΑΙ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΔΙΑΠΑΙΔΑΓΩΓΙΣΗΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΤΡΑΝΟΒΑΛΤΟΥ

Πραγματοποιήθηκε τηνΠέμπτη16 Μαρτίου 2023 επίσκεψη ομάδας από το Κέντρο Υγείας Σερβίωνμε σκοπό την ενημέρωση των μαθητών πάνω σε θέματα σχετικά με την εφηβεία και τη σεξουαλική διαπαιδαγώγηση. Την ομάδα αποτελούσαν οι κυρίες Γιαννίκογλου Ευγενία και Μπάκανου Κωνσταντία, επισκέπτριες υγείας στο Κέντρο Υγείας Σερβίων και ο νοσηλευτής Πάλπανης Ιωάννης.
Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν μια ολοκληρωμένη, αναλυτική, άρτια δομημένη παρουσίασηκαι να πάρουν απαντήσεις σε θέματα που τους προβληματίζουν.
Η ενημέρωση έθιξε πολλά σημαντικά θέματα, όπως η πρόληψη, η αντισύλληψη, οι αλλαγές που συμβαίνουν στο σώμα των κοριτσιών αλλά και των αγοριών. Τα θέματα που παρουσιάστηκαν κράτησαν αμείωτο το ενδιαφέρον των μαθητών.
Στη συνέχεια ακολούθησε συζήτηση και απαντήθηκαν όλα τα ερωτήματα που τέθηκαν.
Το σχολείο μας ευχαριστεί το ΚΕΝΤΡΟ ΥΓΕΙΑΣ ΣΕΡΒΙΩΝ και εύχεται καλή δύναμη στο σημαντικό έργο που επιτελεί.

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΓΙΔΑ ΤΩΝ ΝΑΡΚΩΤΙΚΩΝ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΤΡΑΝΟΒΑΛΤΟΥ

Πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 14 Μαρτίου 2023 επίσκεψη του προϊσταμένου Δίωξης Ναρκωτικών κ. Μαρινίδη Θωμά, στο σχολείο μας προκειμένου να ενημερωθούν οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί σε θέματα σχετικά με την παγίδα των ναρκωτικών.
Η µεγαλύτερη μάστιγα της ανθρωπότητας σήμερα είναι τα ναρκωτικά. Παρά τον αγώνα που κάνουν οι κυβερνήσεις των κρατών, το φαινόμενο παίρνει εκρηκτικές διαστάσεις. Όλοι οι ειδικοί συμφωνούν, ότι η καλύτερη λύση στο πρόβλημα είναι η πρόληψη, άρα η σωστή ενημέρωση για το πρόβλημα αυτό.
Ο υπαστυνόμος κ. Μαρινίδης Θωμάς προϊστάμενος της Δίωξης Ναρκωτικών, αφού παρουσίασε το θέμα, συζήτησε με τους μαθητές για τα είδη των ναρκωτικών και τις καταστροφές που προκαλούν στο χρήστη. Παρουσιάζοντας ποικίλο υλικό που συνοδευόταν από φωτογραφίες και video κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των μαθητών.
Στη συνέχεια ακολούθησε συζήτηση και απαντήθηκαν όλα τα ερωτήματα που τέθηκαν.
Το σχολείο μας ευχαριστεί δημόσια τον κ. Μαρινίδη Θωμά και την Δίωξη Ναρκωτικών για την ενημέρωση και εύχεται καλή δύναμη στο σημαντικό έργο που επιτελούν.